İletişim

  • Adres Ostim OSB Mahallesi 1151. Sokak No:82 06374 Yenimahalle-ANKARA
  • Telefon +903122197440
  • Fax +903122197450
  • Email info@ersamuhendislik.com.tr

KBM Yatay sondaj Sistemi

Otoyol, demiryolu ve su kanalı altına doğal gaz, su, atık su, drenaj boruları, haberleşme ve elektrik kablo hatları, KBM serisi makinelelerle istenilen eğimde (+/- 5 cm), sapma olmadan hassas bir şekilde döşenebilir. KBM serisi makinelerimizle 200 mm – 1800 mm çap aralığındaki çelik, beton, ctp boru hatları döşenebilir.
 
Kamera Kontrollü Takip Sisteminin Çalışma Prensibi

Yönlendirme İşlemi

​LED, teodolit ve kamera vasıtasıyla hedef çıkış noktası sürekli olarak gözlemlenir ve boru hattı güzergahı hassas bir ölçümle belirlenmiş olur.
Yönlendirilebilir helezonlu boring sistemi ile boru döşeme, iki farklı yöntemle yapılmaktadır:
Birinci Yöntem: Pilot delgi ile hat güzergahı belirlendikten sonra helezon ile genişletme yapılır. Helezon kesici başlık çıkış şaftına ulaştıktan sonra hatta döşenecek olan proses borular helezon arkasına takılarak itme sistemi ile hat döşenir.
İkinci Yöntem: Hatta döşenecek olan proses boru çapı helezon kesici başlığından daha büyükse helezon ile yapılan genişletmeden sonra proses boru çapına göre hidrolik ara kesici başlık takılarak genişletme işlemine devam edilir. Hidrolik kesici başlık ile genişletme yapılırken aynı zamanda hatta döşenecek olan proses borular ilave edilerek hat döşenir.


1. Aşama: Pilot (Kılavuz) Delgi

Pilot delgi, helezonun takip edeceği tünel güzergahını belirler. Pilot delgi başlığının yönlendirilebilmesi için başlık içerisine LED target yerleştirilmiştir. Pilot delgi başlığı, pozisyonunu ve yönlendirme eğilimini CCTV teodolit vasıtasıyla sağlamaktadır. Böylece operatör, başlığın pozisyonunu, konumunu ve eğimini, CCTV ekranına yansıyan görüntülerden takip edebilir. Sapma olduğu anda pilot başlığının konumu değiştirilerek sapma giderilebilir. Bu işlem, pilot başlığı çıkma şaftına ulaşana kadar devam eder.

2. Aşama: Kılıf Boru / Helezon

Pilot başlığı çıkma şaftına ulaştığında pilot boru (tij) arkasına helezon kesici başlığı bağlanarak büyütme işlemi yapılır. Büyütme işlemi sırasında tünel hafriyatı helezonlar vasıtasıyla giriş şaftına kadar taşınır. Giriş şaftında bulunan kovalar ile hafriyat uzaklaştırılmış olur. Helezon ile genişletme sırasında hat güzergahına yön verilemez; yön verme işlemi sadece pilot delgi aşamasında uygulanabilir.
Hatta döşenecek olan proses boru çapı, helezon kesici başlık çapından büyükse helezon arkasına yerleştirilen hidrolik kesici başlık ile ikinci bir büyütme işlemi yapılabilir. Hidrolik kesici başlık ile çıkan hafriyat, önde yer alan helezonlar ile çıkış şaftına taşınır.

3. Aşama: Proses Borunun Döşenmesi

Döşenecek olan boru çapı, helezon çapına yakınsa helezon kesici başlık çıkış şaftından çıktıktan sonra helezon arkasına proses boru bağlanarak itme suretiyle hat döşenir. Proses boru çapı, helezon çapından büyükse helezon arkasına yerleştirilen hidrolik kesici başlık ile büyütme yapılırken aynı zamanda kesici başlık arkasına proses boru bağlanarak hat döşenir.

Neler Dahil ?

Web design lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised sheets containing Lorem Ipsum passagese.
Graphic design lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised sheets containing Lorem Ipsum passagese.
Developement lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised sheets containing Lorem Ipsum passagese.